
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Min Input Voltage | 3.6 V |
| Output Current | 600 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Lifecycle Status | Production |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Switching Frequency | 1.4 MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Max Output Voltage | 21.75 V |
| Topology | Buck |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Quiescent Current | 1.9 mA |
| Function | Step-Down |
Stock: 30
Distributors
pcbx
Unit Price$4.22256
Ext.Price$4.22256
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.22256 | $4.22256 |
| 10 | $3.61440 | $36.14400 |
| 25 | $3.36483 | $84.12075 |
| 50 | $3.13249 | $156.62450 |
| 100 | $2.91621 | $291.62100 |
| 300 | $2.82995 | $848.98500 |
| 500 | $2.74626 | $1373.13000 |
| 1000 | $2.66886 | $2668.86000 |
